Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Blog

Síra v LPG ? Ďakujem, neprosím...

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Veľmi často počúvam a čítam Vaše komentáre k rozdielnym spotrebám plynu na rôznych čerpacích staniciach LPG. V tomto článku by som Vám chcel vysvetliť, prečo je to tak. 

Ale poďme pekne poporiadku. Na pochopenie, čo veľmi výrazne ovplyvňuje Vašu spotrebu LPG je potrebné poznať aspoň základné fakty a trocha fyziky. Aby ste pochopili, čo sa vo Vašom motore deje, a aké procesy v ňom prebiehajú Vám odporúčam prečítať si týchto pár riadkov.

Každé súčasné auto má riadiacu jednotku motora (ďaľej len RJ). Benzínové benzínovú, plynové navyše ešte aj plynovú. Riadiaca jednotka je vlastne pomerne dokonalý počítač, ktorej hlavnou úlohou je vstreknúť do motora presne určené, vypočítané množstvo paliva v správnom pomere so vzduchom. RJ teda určuje jeho dávku, množstvo vstreknutého paliva. Navyše s nárastom požiadaviek EU na objem emisií je to pre chúdence motory a ich riadiace jednotky stále náročnejšie.

Na to, aby RJ vstrekla dávku paliva  v správnom množstve potrebuje signály z veľkého množstva snímačov. Prvý, a najdôležitejší je snímač polohy plynového pedálu. Čím viac stlačíte (pridáte) plyn tým vyššiu dávku paliva do motora vstrekne. Zatiaľ je to asi jasné každému.
Avšak nie každý šofér vie, že riadiaca jednotka si sama kontroluje, či je vstreknutá dávka správna. Kontroluje, a upravuje ju hlavne podľa signálu z kyslíkového snímača vo výfuku, Lambda-sondy. Samozrejme berie do úvahy aj veľké množstvo iných snímačov, napr. množstvo a teplota nasávaného vzduchu, snímač otáčok, snímač klepania (vnútorných detonácií) a ďalších dôležitých senzorov.

Na základe týchto vstupných informácií teda elektronika riadiacej jednotky motora určí správny pomer (množstvo) paliva s nasávaným vzduchom a tým nepriamo spotrebu motora.

Všetky tieto údaje si RJ ukladá do pamäti a PRISPÔSOBUJE SA. Jednak štýlu jazdy konkrétneho vodiča (mladý, menej skúsený vodič má obvykle spotrebu v rovnakom aute vyššiu než starší, skúsený vodič ktorý už nejazdí stýlom brzda-plyn-brzda...).
Toto prispôsobovanie riadiacej jednotky motora sa odborne volá ADAPTÁCIA. Táto sa neudeje hneď, ale prebieha postupne, v dlhodobom režime. Adaptácia sa nemení okamžite po "zvoľnení" štýlu jazdy alebo náhlej zmena kvality paliva ale vypočítava sa dlhodobý priemer.
Z praxe: Ak to isté auto šoféruje jeden týždeň mladý "Schumacher" (pretekár) bude spotreba vyššia ako keď sa šoféri po týždni vystriedajú a druhy týždeň bude na rovnakom aute jazdiť jeho skúsenejší kolega, otec, dedo...

Proces adaptácie si teda riadiaca jednotka ukladá a vytvorí si vo svojej pamäti tzv. "mapu". Mapa je vlastne režim, súbor nastavení v akom množstve bude RJ vstrekovať palivo do motora. RJ túto mapu priebežne kontroluje a "upravuje" v rámci dlhodobejšieho intervalu, obvykle 50 až 100, a v niektorých motoroch aj viac kilometrov. A v závislosti na viacerých okolnostiach. Mapa prostredníctvom adaptácie teda určuje spotrebu motora.

OK ?

Takže už zhruba vieme, aký je základný predpoklad pre dobrú spotrebu konkrétneho, napríklad aj toho Vášho motora. Adaptácia. Zatiaľ som Vám asi nepovedal nič nové, však ?

To, čo v tomto článku chcem objasniť ešte len príde.

Riadiaca jednotka, potvora, vypočítava dávku AJ podľa oktánového čísla paliva. Určite ste si všimli, že keď natankujete 100-oktánový benzín spotreba Vám oproti 95-ke postupne  klesne, prejdete na ňom viac kilometrov. Benzin s vyšším oktánovym číslom má v sebe viac energie než ten s nižším a riadiaca jednotka sa tomu prispôsobi, ADAPTUJE SA. No a nás teraz bude zaujímať konkrétne oktánové číslo plynu, LPG-čka.

Z môjho článku "Na kvalite plynu záleží" už možno viete, že na Slovensku je (žiaľ) možné kúpiť plyn rôznych kvalít, zloženia. Teraz nechajme bokom čistotu, ale zamerajme sa na vzájomný pomer Propánu vs. Butánu a hlavne-podielu (obsahu) síry. Vzájomný pomer týchto látok určuje výsledné oktánové číslo plynu. A to je veľmi dôležitý údaj.

Síra sa v prírode vyskytuje v kryštalickej podobe. Priemyselne sa spracúva na rôzne formy, práškovú a tekutú.

O plyne s vyšším, niekedy až príliš vysokým podielom síry sme už písali v článku "Na kvalite plynu záleží". A verte mi, síra (potvora) má oktánov naozaj viac než dosť.
Mimochodom, jej maximálny prípustný podiel povoľuje súčasne platná norma STN-EN maximálne 30 mg v jednom kilograme (pozn. na okraj, 1 kg = cca 2 litre LPG). Presne toľko jej tam môže byť, ani o gram viac ho nenájdete na žiadnej kvalitnej "čerpačke".

Ale keďže najpodstatnejšou, ale aj NAJDRAHŠOU zložkou "LPG-čka" je Propán nájdu sa rafinérie, ktoré (aby boli lacné) šetria práve na ňom. Jednoducho namiešajú plyn s menším podielom Propánu. Avšak ak by len ubrali podiel propánu stalo by sa čo ? No oktánové číslo by rapídne kleslo. A šoféri by to OKAMŽITE zbadali. Ich autá by zrazu stratili výkon, stúpla by spotreba, zhoršil by sa voľnobeh a motor by zle štartoval.
Určite sa Vám to už stalo, že ste natankovali v neznámom kraji (oblasti) neznámy plyn a auto nešlo tak, ako ste boli zvyknutí. Nevravte že nie, neuverím Vám.

Preto keď chce pofidérna rafinéria vyrobiť lacný plyn najjednoduchším (a najlacnejším) riešením je čo ? Správne. "Zmenšiť" podiel Propánu. Ale ako vyriešiť chýbajúce oktány ? Prišli na to, veď je to jednoduché. Doplnia to sírou ! Tá má oktánov až-až...

Síra dá motoru toľko oktánov, koľko chcete. Na takom plyne s vysokým obsahom síry rapídne narastie výkon a riadiaca jednotka môže upraviť mapu na (niekedy až podstatne) menšiu dávku pri častokrát vyššom výkone. A šofér si vtedy mädlí ruky ako dobre kúpil, auto jazdí ako opreteky pri nižšej spotrebe.
Jednoducho vo svojej nevedomosti vnímajúc čísla na výdajnom stojane LPG si povie: "Ej bisťu, tu majú ale dobrý plyn, auto ho "zožerie" oveľa menej, na jednu nádrž prejdem viac kilometrov...tu budem tankovať !
Pritom však nevie, čo všetko takýto lacný plyn urobí s motorom.

Ale poďme ďalej.

Po natankovaní síry začne v riadiacej jednotke prebiehať už spomínaná adaptácia. A po jej ustálení sa spotreba zvyčajne pomaly vráti blízko k tej pôvodnej.

Ak ste ešte nepochopili, prečo máte na jednej čerpacke nižšiu spotrebu LPG a na druhej zasa vyššiu už by Vám to mohlo začínať byť jasné...
Rozdiel v spotrebe LPG zbadáte hlavne vtedy, ak DLHODOBO tankujete LPG na jednej značke a potom, jednorazovo (reku skúsim...) natankujete na inej.
Priklad:
Dlhodobo tankujem plyn na tej "svojej", overenej a POCTIVEJ čerpačke, s ktorou som roky spokojný. Pokiaľ predáva kvalitu auto funguje spoľahlivo, má viac-menej ustálenú spotrebu plynu a Vy si užívate výhody lacného vozenia. Viete skoro presne, po koľkých kilometroch je čas ísť natankovať LPG.
Ale jedného dňa sa "zatúlate" do neznámeho kraja a len tak, z núdze natankujete niečo iné.
A čuduj sa svete, ešte aj Lacné ! A pritom ste presvedčený, že je to stále kvalitné LPG !
Nik z personálu Vám predsa nepovie, že predáva šmejd. Že v tom plyne je menej propánu, a viac síry. So spotrebou ste spokojný, všetko je zdanlivo OK, auto šlape ako hodinky. A čo je najväčšie lákadlo, nakúpili ste lacno !

A keď potom s odstupom času zabudnete na tú "lacnú čerpačku", o niekoľko dní, týždňov natankujete znovu kvalitný plyn, kde je síry menej. Čo sa stane ? Skokovo Vam narastie spotreba, zdanlivo doslova "vyletí" nahor, pretože riadiaca jednotka sa predtým preadaptovala na vyššie oktánové číslo, na síru. Ona sa totiž počas vyjazdenia jednej-dvoch nádrží nestihne "preadaptovat" na iné palivo s iným oktánovým číslom. To jej bude trvať dlhšie. Vy však zbadáte vyššiu spotrebu hneď, tak šup-šup späť k tomu plynu, ktorého Vám motor "zožerie" menej.

Ono, popravde, tankovanie lacného plynu by samo o sebe nebolo zlé. A keby síra nemala jednu veľmi, ale naozaj veľmi zlú vlastnosť tento článok by asi ani nevznikol.

Akú ? Horí pri dvojnásobne vyššej teplote. Z fyziky vieme, že zmes Propán-Butánu horí pri teplote cca 102°C. Síra však horí pri teplote 168 - 207°C, čo je DVOJNÁSOBOK ! A okrem toho pri horení väčšieho množstva zanecháva po sebe takzvané „nataveniny“, ktoré dokážu v spaľovacom motore narobiť doslova katastrofu.

A čo je úplne najhoršie, neubránite sa jej. Síru nezachytí žiadny filter. V rozpustenej podobe pretečie všetkými filtrami spolu s tekutým plynom a dostane sa všade tam, kam sa dostane LPG. O jej účinkoch na všetky gumené a plastové časti asi napíšem ďalší článok, určite si spolu nerozumejú.
 
Myslite na to pri najbližšom tankovaní LPG...

Ktovie, koľko takýchto sáčkov je rozpustených v jednej cisterne lacného plynu ?

Väčšna z Vás o týchto jej vlastnostiach pravdepodobne nevie, pretože inak by u nás v servise nebolo ani jedno auto s pomerne vážnym poškodením častí motora vplyvom vysokej teploty horenia síry v lacnom LPG.
Áno. Síra pri vyššom pomere v lacnom plyne sa najväčšou mierou podpisuje pod problémy s motormi, ktoré jazdia na LPG. Svojou extrémne vysokou teplotou nezvratne poškodzuje (prehrieva) vnútorné časti motorov, najmä výfukové ventily, ich sedlá a v neposlednom rade Lambda-sondy a katalyzátory.
A keď potom niekomu nesprávny plyn pri jeho dlhodobom používaní zničí motor potom svojim kamarátom po večeroch pri pifku rozpráva svoje "overené" skúsenosti, ako LPG ničí a "vysúša" motory a ako ho už nechce ani vidieť.
Takéto "argumenty" totiž počúvam od zákazníkov pomerne často.Pritom by mali nadávať v prvom rade sami sebe, pretože šetrili prehnane a na nesprávnom mieste. Šetrili na cene, a teda kvalite LPG.

Len pre ilustráciu, viem o niekoľkých prípadoch, kedy bol v jednom našom susednom štáte pri kontrolnom odbere štátnymi kontrolnými orgánmi nameraný 400-násobne (áno, 400 !) prekročený povolený obsah síry, pritom to bolo ešte v čase, keď platila "stará" norma, ktorá povoľovala 50 mg/kg. Spočítajte si, koľko tam tej síry bolo. Veľmi veľa !

Preto ak Vám môžem poradiť, na čerpačkách LPG nehľadajte najlepšiu cenu, ale kvalitu.
Nenechajte si riadiacu jednotku naadaptovať na síru. Váš motor sa Vám odvďačí, uvidíte. Som o tom presvedčený a aj preto už roky tvrdím, že
NA KVALITE LPG ZÁLEŽÍ !

Ďakujem Vám za pozornosť,
LPG zdar !

Hľadať

No Internet Connection