Montáž a servis LPG a CNG zariadení Zvolen

Blog

Na kvalite plynu ZÁLEŽÍ ! Aktualizované 1.4.2023

Chcete vedieť aké LPG je dobré tankovať do automobilu z dlhodobého hľadiska ? Čo všetko sa môže stať ak budem tankovať nekvalitný plyn ? Ak chcete, aby Vám auto dlho vydržalo...

Aktualizované 1.4.2023

Ak chcete aby Vám auto na LPG vydržalo čo najdlhšie prečítajte si tento článok. Informácie v ňom platia aj pre vozidlá, ktoré sú vybavené LPG pohonom aj priamo z továrne (tzv. "továrenské prestavby" - klikni)

Mnohí z Vás už určite počuli "zaručenú" informáciu o tom, že plyn ničí (a vysúša) motory. Ja túto vetu počúvam takmer denne. A odpovedám na ňu pravdivo.
Áno.
Plyn ničí motory.

Prekvapila Vás moja odpoveď ? Nečudujem sa :-)
Odpovedám ešte raz. Plyn ničí motory.

A aký je rozdiel medzi plynom a Autoplynom?

Autoplyn je vyrábaný a určený špeciálne pre pohon automobilov. To nieje to isté ako Propán-Bután vyrábaný a predávaný napriklad pre vykurovanie. A pritom zameniť ho je také jednoduché (a častokrát lákavé). Plyn na kúrenie má totiž úplne iné vlastnosti. Zloženie, čistotu a samozrejme to, prečo je to taký lákavý. Cenu.
Niektorí motoristi chcú šetriť aj pri tankovaní plynu LPG do auta. Preto hľadajú, na ktorej čerpačke je plyn najlacnejší a radi tam chodia. Či to bol dobrý nápad sa dozvedia častokrát neskoro.

Zloženie plynu

Je dobre vedieť, že


Pri výrobe lacného LPG sa teda použije menej drahého propánu a problém s cenou je vyriešený. Avšak len čiastočne. Nízky obsah Propánu zníži oktánové číslo paliva. Žiadny moderný motor na pallivo s nízkym oktánovým číslom nepôjde dobre. Otázkou teda zostáva čo s tým...

Riešenie je veľmi jednoduché. Inžinieri "podumajú", a vymyslia riešenie. Nahradia nedostatok oktánov sírou - klikni a odrazu je všetko OK. Oktánové číslo "vyletí" naspäť na požadované hodnoty a zdanlivo je všetko v poriadku. Ako na to však zareaguje motor a niektoré jeho časti ? No veľmi dlho to nevydrží, síra je totiž potvora ! Horí pri podstatne vyššej teplote a následky potom na seba nenechajú dlho čakať. 

Čistota plynu

Druhou, nemenej dôležitou vlastnosťou, podľa ktorej je možne rozpoznať kvalitný Autoplyn od nekvality je čistota plynu.
Autoplyn pri svojej výrobe prechádza rafinériou, kde je okrem iného zbavovaný nečistôt. Je to chemicko-mechanický proces pričom stupeň a kvalita všetkých procesov opäť priamo ovplyvňujú cenu. Čím je čistenie dôkladnejšie tým je proces drahší.
Avšak čistý plyn pomôže udržať LPG zariadenie podstatne dlhšie v správnej kondícii a bez potreby servisu. Plyn plný nečistôt donúti motoristu venovať viac času a peňazí servisu.

Neodfiltrované mechanické nečistoty postupne zašpinia a zalepia všetko, s čím prídu do styku. Doplatia na to najčastejšie vstrekovače plynu, membrány v regulátore tlaku a cievky v elektroventiloch (častý prípad "továrenských" LPG v Daciách - klikni). Oprava niekedy nebýva lacná. Dôkaz špiny v nekvalitnom plyne je na druhej fotografii. Jeden z mnohých filtrov, ktoré nám DENNE prejdú servisom.

Na tomto obrázku je filter plynnej fázy po najazdení 60.000 km.
Tankovaný bol výlučne kvalitný Autoplyn

   

a aj takto môže vyzerať filter, ak je tankovaný nečistý plyn.
Odfotené v našom servise pri kontrole LPG zariadenia. 

Poradím Vám. Ak sa stane, že uvidíte na tej "svojej" čerpačke LPG takúto "Noname" cisternu dobre si rozmyslite, či tam natankujete...
ŠPZ-ky cisterny som úmyselne zakryl, ale asi nebude ťažké domyslieť si ich...Verdikt ?


Takže nie Autoplyn ničí motory ale vysoký obsah síry obsiahnutý v lacnom plyne. Viac o síre v LPG sa dočítate v tomto samostatnom článku - klikni.

Alebo viete čo ? Natankujte si do svojho auta hocičo. My Vám to radi opravíme :-)
Len potom večer s kamarátmi pri pivku alebo kofole nešírte fámy, že LPG ničí motory, pretože to NIEJE tak celkom pravda.
P.S.:
Určite nieje našim zámerom strašiť a tvrdiť, že kvalitný Autoplyn sa dá kúpiť len na jedinej značke čerpačiek.
To určite nie. Poctivých predajcov je na Slovensku mnoho.
Ale je (žiaľ) mnoho aj tých, ktorým na spoľahlivej a dlhodobej prevádzke Vašich áut vôbec nezáleží. Dôkazom sú priložené fotografie.
Tankujte radšej kvalitu, aj keď je trošku drahšia.
Oplatí sa Vám to.

Pomohol Vám článok ? To nás teší. Pomôžte aj ostatným tým, že ho budete zdieľat :-)

Diskusiu k tejto téme nájdete aj na našom Facebooku-klikni

 

Hľadať

No Internet Connection